Jak zrobić własny Liquid?

Autor: AlexEpapierosek

Jak zrobić własny Liquid?

Niniejszy poradnik stworzony został dla osób chcących zaoszczędzić kilka złotych na swoim e-paleniu oraz tym szukającym starannie dobranych pod własne preferencje doznań smakowych.

 

  1. Z czego składa się Liquid?

Potocznie rzecz biorąc nasz e-Liquid składa się z glikolu, gliceryny, dodatków aromatyzujących oraz nikotyny, które to połączone ze sobą dają nam nasze ulubione płyny.

  1. Podstawa naszego Liquidu

Podstawą naszego e-Liquidu jest Baza nikotynowa bądź beznikotynowa która to jest już gotową mieszanką Glikolu i Gliceryny w różnych dostępnych stężeniach. Zaś zależnie czy będzie ona posiadać więcej Glikolu lub Gliceryny będzie ona gęstsza bądź rzadsza tym samym zalecana do różnych typów e-papierosów. Gliceryna wpływa nam na mniejsze zużycie naszego płynu, tym samym zagęszczając go i powodując że chmura wydobywana z naszego e-papierosa jest gęstsza. Glikol zaś wpływa na większą rzadkość naszego płynu oraz podkreślenie walorów smakowych.

  1. Wybór Bazy

Przy wyborze podstawy naszego płynu powinniśmy zwrócić uwagę z jakiego e-papierosa korzystamy i która baza będzie dla nas odpowiednia. Ją zaś możemy uzyskać albo własnoręcznie mieszając Glikol z Gliceryną, bądź zakupując już gotowy roztwór który znajduję się w każdym profesjonalnym sklepie z e-papierosami. Niestety zgodnie z nowelizacją prawa tytoniowego z dnia 20.Maja.2017r niemożliwym jest zakupienie bazy posiadającej nikotynę większej niż 10Ml, Bądź pakietów w których baza jest rozlewana w tak małe butelki. Najczęściej wybierana zaś jest baza niezawierająca nikotyny a użytkownicy sami dolewają upragnionej nikotyny w postaci Shotów Nikotynowych wyliczając stężenie nikotyny w naszym płynie.

  1. Wybór Aromatów.

Istnieje wiele aromatów pasujących do naszego e-liquidu jednak powinniśmy zwracać uwagę czy wybierany przez nas aromat jest tworzony na aromatach spożywczych które to są stosowane do e-papierosów. Większość aromatów tworzonych jest na Glikolu, alkoholu oraz dodatkach które możemy znaleźć w żywności, jednak najbardziej polecam zakupywać je w autoryzowanym sklepie z e-papierosami aby miećgwarancje że aromat ten został przebadany i dopuszczony do ogólnej sprzedaży.

  1. Stężenie Aromatu

W większości aromatów zalecane jest stężenie 1:10 czyli 10% naszego płynu powinien stanowić sam aromat. Jednak jest to ogólne zalecenie a sami powinniśmy wypośrodkować jakiej intensywności smaku pożądamy. Osobiście korzystam ze stężenia 7% które doskonale pasuje do moich potrzeb, Jednak czasem zdarzają się i takie sytuacje kiedy zakupując nowy aromat spotykamy się z tym że jest mniej lub bardziej intensywny w stosunku do naszych poprzednich i na nowo musimy dopracowywać jakie stężenie jest nam odpowiednie. Nie polecam jednak dawać również aromatu za dużo gdyż może to poskutkować duszącym gryzieniem w gardle lub zbyt dużą intensywnością smaku. Zasadniczo nie mamy ograniczeń odnośnie mieszania aromatów ze sobą i tworzenia własnych mieszanek co sprawia że każdy znajdzie coś dla siebie.

  1. Mieszanie Liquidu

Zasadniczo każdy e-Liquid powinien zostać odstawiony na około 24 godziny bądź więcej, po właściwym wymieszaniu aby wiązania chemiczne aromatu połączyły się z glikolem i gliceryną dając nam w pełni zrównoważoną mieszankę. Jednak w zależności od aromatu czas ten może ulec zmniejszeniu bądź zwiększeniu. Smak naszego płynu z czasem może się lekko zmieniać inaczej „Przegryzać” aby dać nam oczekiwane walory smakowe.