Czujniki Przeciwpożarowe

Autor: AlexEpapierosek

Czujniki przeciwpożarowe

Artykuł może niezbyt związany z tematem elektronicznych papierosów, Ale często konsultowany i bywający na ustach wielu palaczy/Vaperów podróżników i w tym artykule postaram się wam nieco przybliżyć ten temat.

700-FO31357072-867fc1006d6f8c780ab35e37e1ea90e7

1. Dym z elektronicznego papierosa?

Zasadniczo to nawet nie jest dym, a zaś biała para podobna do tej co występuje przy gotującej się wodzie w czajniku, Jednak jest ona o wiele bardziej tłusta i gęsta a co za tym idzie nie każdy czujnik dymu musi na nią reagować, Chyba że aktualnie na naszych grzałkach występuje nagar, czyli spalenizna co poskutkuje wydzielaniem się tlenku węgla.

Smoke-detector

2. Czujnik Jonizacyjny.

Czujnik polegający na wpuszczaniu Dymu/tlącego się materiału do tak zwanej komory jonizacyjnej która to wyznacza możliwe przepływające przez dym/gaz napięcie na podstawie którego to reaguje. Jako że para wydobywająca się z elektronicznego papierosa jest zbliżona do suchej pary wodnej to czujnik ten nie powinien na niego zadziałać.

termo

3. Czjnik Termiczny

Działający na zasadzie odczytywania wzrostu temperatury w pomieszczeniu na którego elektroniczny papieros nie powinien mieć znacznego wpływu gdyż zwiększa on poziom wilgoci w otoczeniu i nie powoduje wzrostu temperatury, a poniękąd jej obniżenie. Jednak na rynku znajdują się tak zwane czujniki nadmiarowe które uruchamiają się również przy skokach temperatury w pomieszczeniu.

optyk

4.Czujnik optyczny.

Reaguje on na podstawie rozproszenia bądź rozbicia światła poprzez zastosowany w nim podczerwień. Jest to niewątpliwie najbardziej niebezpieczny dla epalaczy czujnik ponieważ wykrywa on każdy rodzaj dymu/pary wchodzący z nim w interakcje który może ograniczyć widoczność podczerwieni. 

 

5.Zasięg czujników?

Czujniki dymu są czujnikami punktowymi więc oddziałowują tylko na elementy znajdujące się w powietrzu które to wejdą z nimi w bezpośrednią interakcje. Jednak pamiętajmy że para rozkłada się w kontakcie z powietrzem a niektóre z czujników są na tyle czułe że nawet najmniejszy obłok może spowodować jej uruchomienie więc nawet jeśli wydaje nam się że palimy/vapujemy tak by nienatrafić na jego pole działania to dym/para rozkładają się w otoczeniu mieszając z powietrzem.

 

6.Radzenie sobie z czujnikami?

-Wstrzymywanie pary w płucach.

Jest to najbardziej klasyczne rozwiązanie które polega na wstrzymaniu oddechu po zaciągnięciu co spowoduje większe wchłanianie jej przez nasze pęcheżyki płucne co zaskutkuje zmniejszeniem jej zasięgu.

 

-Zaklejanie/Zasłanianie czujników.

Jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Najlepiej jest zasłonić cały obiekt, jednak można też bardziej zagłębić się w jego budowę by zatkać komory chłonące powietrze do jej wnętrza gdyż większość reakcji w nich zachodzących odbywa się wewnątrz.

 

Pamiętajmy jednak że w dzisiejszych czasach wiele czujników może być wyposażonych w system reagowania w sytuacji niezdolności do działania co zaskutkować może jej załączeniem. Jednak w gruncie rzeczy większość zależeć będzie od czułości modelu. A osobiście polecałbym się wtrzymać z paleniem/vapowaniem w jego otoczeniu